Тубоотит (євстахіїт)

Слух — один з основних органів чуття, з допомогою якого людина пізнає навколишній світ. Слуховий аналізатор має складну будову і забезпечує уловлювання та сприйняття звуку. Тубоотит — запальна патологія середнього вуха та слухової труби, викликане її дисфункцією. Друга назва захворювання — євстахіїт.
Зміст статті:
Середнє вухо розташований у скроневої кістки і складається з двох основних частин — барабанної порожнини та слухової труби. Барабанна порожнина має форму куба і містить вушні кісточки — молоточок, наковаленку і стремінце, які з’єднані маленькими суставчіков. Вони передають звукові коливання від барабанної перетинки до лабіринту. Євстахієва труба призначена для підтримки рівного тиску в середньому вусі і в атмосфері. Виконання цієї умови забезпечує нормальну роботу всієї слухової системи людини.
Слухова труба має малий діаметр — приблизно 2 міліметри. Набряк слизової порушує її прохідність, повітря погано надходить в барабанну порожнину, розвивається запалення. Поєднана патологія євстахієвої труби і середнього вуха отримала назву тубоотит, сальпингоотит або туботимпанит.
По локалізації патологічного процесу захворювання підрозділяється на лівобічний і правобічний тубоотит, за течією — на гострий або хронічний, за походженням — на алергічний та інфекційний, який класифікується на бактеріальний, вірусний, грибковий і протозойний.
Етіологія
Збудниками інфекційного тубоотіта є віруси, представники кокової мікрофлори — золотистий або епідермальний стафілокок, піогенний стрептокок, пневмокок, а також деякі палички — синьогнійна, кишкова, гемофільна. Нерідко збудниками патології стають патогенні грибки і специфічна мікрофлора — мікобактерія туберкульозу, бліда трепонема, хламідії.
Причинними факторами патології є:
- Риніт та ринофарингіт,
- Ангіна,
- Фронтит, гайморит, етмоїдит, сфеноидит,
- Аденоїдит,
- Аероотит при перепадах атмосферного тиску,
- Анатомічні особливості ЛОР-органів,
- Новоутворення носоглотки,
- ГРВІ,
- Поліпи носа,
- Дитячі інфекції,
- Алергія,
- Тампонада носа при гострій кровотечі.
Патогенез
При тубоотите потовщується слизова середнього вуха, зменшується просвіт євстахієвої труби. Повітря погано надходить в барабанну порожнину, порушуються процеси вентиляції. Слизова оболонка починає його активно всмоктувати. Це призводить до падіння тиску в середньому вусі, розвитку розрідження в слуховий трубі, деформації і втягування барабанної перетинки, а також скупчення транссудату, що містить нитки фібрину і білок.
Поява у транссудаті лімфоцитів і нейтрофілів вказує на формування ексудативного тубоотіта. Тривала дисфункція слухової труби і послаблення імунітету можуть призвести до розвитку гнійного або адгезивного отиту, спайкового процесу, стійкої приглухуватості і повної глухоти.
Симптоматика гострої форми захворювання
Гострий тубоотит зазвичай є ускладненням грипу, будь ГРВІ чи іншої патології органів дихання.
Клінічні симптоми евстахііта:
- Закладеність вух,
- Чутність власного голосу в закладеному вусі,
- Шум і гул у вухах,
- Головний біль,
- Запаморочення,
- Нудота,
- Порушення координації рухів,
- Почуття «переливання рідини» у вусі,
- Погіршення слуху,
- Незначні виділення із хворого вуха.
У хворих зазвичай відсутня лихоманка і виражена біль. Якщо гостре запалення не лікувати, то воно переходить в хронічне, яке погано піддається терапії і часто закінчується втратою слуху.
Симптоматика хронічної патології
Гострий тубоотит переходить у хронічний при відсутності адекватного лікування або при перериванні лікувального курсу.
Клінічні ознаки хронічного тубоотіта:
- Атрофія або склероз слизової,
- Каламутність і малорухомість барабанної перетинки,
- Стеноз євстахієвої труби,
- Поява на слизовій гиперемированних ділянок,
- Розпирання і тиску у вусі.
Отоскопическими ознаками хронічного тубоотіта є:
- Барабанна перетинка стає втягнутою і нерухомою,
- Рукоятка молоточка деформується,
- Відбитий конус світла повністю пропадає,
- Судини розширюються,
- Відросток вушного молоточка виступає.
Під час ремісії у хворих зберігається працездатність і задовільне самопочуття. При загостренні хронічної форми патології з’являються симптоми гострого евстахііта.
Тубоотит у дітей
Дитячий слуховий прохід у порівнянні з дорослим є коротшим і рівним. Завдяки цьому бактерії та віруси безперешкодно проникають в порожнину середнього вуха.
Клінічні прояви патології у дітей багато в чому схожі з такими у дорослих:
- Тріск у вухах,
- Закладеність вух і носа,
- Зниження слуху,
- Набряк і гіперемія вушної раковини,
- Поява в зовнішньому слуховому проході численних бульбашок.
- Відновлення слуху під час кашлю, чхання, ковтання.
У дітей гострий тубоотит часто проявляється лихоманкою, познабліваніем і болісними відчуттями у вухах.
Діагностика
При появі вищезгаданих симптомів необхідно звернутися до оториноларинголога.
- Діагностика тубоотіта грунтується на скаргах хворого і даних отоскопії, аудіометрії, тимпанометрії.
- Мікробіологічне дослідження виділень із вуха, носа або зіву проводять з метою виявлення збудника захворювання і визначення його чутливості до антибактеріальних препаратів.
- Якщо ЛОР-лікар припускає, що у хворого алергічний тубоотит, то він направляє пацієнта алерголога і на алергічні проби.
- Щоб діагностувати патології, що стали причиною тубоотіта, оглядають ніс і глотку за допомогою лобного рефлектора, проводять комп’ютерну томографію.
Лікування
Традиційне лікування
- Антибактеріальна терапія ефективна щодо інфекційного тубоотіта. Для цього використовують антибіотики місцево у вигляді крапель — «Нормакс», «Отофа», «Ципромед»; антибіотики для прийому всередину — «Амоксицилін», «Ампіцилін», «Азитроміцин»; антибактеріальні засоби для внутрішньом’язових ін’єкцій — «Цефазолін», «Нетилміцин». Самолікування бактерицидні та антибактеріальними препаратами може погіршити загальний стан і призвести до розвитку суперінфекції.
- Для лікування алергічного тубоотіта хворим призначають антигістамінні препарати — «Цетрин», «Діазолін», «Лоратодин».
- Симптоматична терапія евстахііта полягає у використанні судинозвужувальних крапель в ніс, зменшують набряклість слизової — «Нафтизин», «Ринонорм», «Ксилометазолин».
- Імуномоделюючі препарати, що підвищують захисні властивості організму — «Поліоксидоній», «Имунорикс», «Бронхомунал».
- Введення через катетер в порожнину середнього вуха «Гідрокортизону» для зменшення запалення, а також протеолітичних ферментів для розрідження транссудату.
- У лікуванні запалення євстахієвої труби велике значення має усунення вогнищ інфекції. Для цього проводять аденоидектомию, тонзиллектомію, видалення новоутворень, септопластику.
Фізіопроцедури
- Пневмомасаж барабанної перетинки підвищує її еластичність, зменшує напругу і нормалізує рухливість слухових кісточок. Проводять його за допомогою спеціального апарату, який подає тиск на перетинку і підвищує її рухливість. Цей захід дозволяє попередити утворення рубців при гострому отиті або тубоотите, які призводять до зниження слуху.
- Лазеротерапія чинить протизапальну, протинабрякову, дезінтоксикаційну та антиалергічну дію.
- Ультрафіолетове опромінення впливає на організм імуностимулюючу, аналгетичну та загальнозміцнюючу дію.
- УВЧ-терапія стимулює лімфо — і кровообіг, прискорює обмін речовин, покращує роботу внутрішніх органів і систем.
Профілактика
Профілактика патології полягає в своєчасному виявленні та усуненні захворювань органів дихання.
- Хворим рекомендують уникати різких перепадів тиску, переохолодження, протягів і повністю виключити заняття дайвінгом і альпінізмом.
- Особливої уваги заслуговує процес сморканія. Сякатися слід акуратно, затиснувши одну ніздрю і відкривши рот.
- При алергійних та респіраторних захворюваннях необхідно користуватися судинозвужувальними і антигістамінними засобами.
- Систематичне загартовування допоможе уникнути частих простудних захворювань і знизити ризик розвитку тубоотіта.
- Фахівці рекомендують обмежити тривалі перельоти на літаках.