Ознаки отиту у дитини грудного віку

Зовнішня форма хвороби
Отит є однією з найбільш часто зустрічаються хвороб у дітей. Вухо у грудних немовлят влаштовано трохи не так, як у дорослих людей. В середині його розташовані барабанна перетинка та слухові кісточки, а також евстахиева труба, яка є сполучною ланкою між вухом і носоглоткою.
Зміст статті:
У грудних дітей вона коротенька і широка, з-за цього хвороботворні мікроорганізми так легко потрапляють з носа в вухо. Це захворювання у таких малюків виникає не тільки тому, що у них слиз з носа проникає у вухо, але і тому, що вони майже весь час лежать і грудне молоко в процесі смоктання легко потрапляє у вухо з носоглотки.

Видів отиту існує чимало, серед них зустрічаються запалення внутрішнього вуха, але і зовнішнього. Таким захворюванням є зовнішній отит. Ця хвороба виникає, коли в зовнішній слуховий прохід потрапляє інфекція, наприклад, при чищенні вух. Для цього захворювання характерні такі симптоми:
- почервоніння шкіри навколо слухового проходу;
- слуховий прохід звужується через що виник набряк при запаленні;
- нерідко з вуха випливає напівпрозора рідина;
- на шкірі зовнішнього вуха іноді з’являються бульбашки.
Захворювання починається гостро з різкого підняття температури до 39ºС. Дитину морозить, він відмовляється їсти. Якщо причина захворювання — фурункул у вусі, це можна визначити за збільшення привушних лімфатичних вузлів і болючості при натисканні на вухо. Через кілька днів фурункул дозріває, лопається, і біль проходить.
Гостра і хронічна форма
Серед запалень середнього вуха гострий середній отит зустрічається найбільш часто. Як правило, у малюка виникає ГРВІ, а на її тлі і запалення середнього вуха. Ця хвороба найчастіше буває у ослаблених дітей, недоношених або перебувають на штучному годуванні і тому не отримують материнських антитіл, які передаються з молоком. Гострий середній отит буває катаральний і гнійний. Катаральний отит має наступні симптоми:
- У дитини нестерпно болить вухо. Грудничок сказати про це не може, тому він голосно плаче, крутить головою, іноді скрегоче зубами.
- Дуже характерна ознака цього захворювання — немовля намагається зайняти одне і те ж положення, лягає на бік з тієї сторони, де болить вухо. Часто зачіпає його рукою.
- Дитина відмовляється смоктати груди, оскільки смоктання і ковтання різко посилюють больові відчуття.
- Якщо натиснути на козелок вуха, малюк заплаче і буде ухилятися від дотиків до цієї зони.
- Піднімається температура, дитина стає млявим, дратівливим. Можуть виникнути пронос і блювота.
Ця форма запалення середнього вуха небезпечна тим, що вона дуже швидко переходить в гнійну стадію, з вуха починає текти гній, що є ознакою розриву барабанної перетинки. Цей стан вимагає термінової консультації лікаря, тому малюкові потрібно покласти у вухо ватку, надіти йому що-небудь на голову і йти в поліклініку або викликати лікаря додому.
Іноді внаслідок деяких причин гострий отит переходить у хронічний. Причиною цього можуть бути зниження імунітету, рахіт, цукровий діабет, часті нежиті і т. д. Основні ознаки хронічного отиту наступні:
- з вушної раковини у дитини час від часу тече гній;
- малюк починає гірше чути.
Отити у немовляти можуть бути найрізноманітніші. У кожного малюка вони протікають за своїм сценарієм. Найважливіше полягає в тому, що треба вчасно помітити перші ознаки початку отиту і відразу ж звернутися за допомогою до медичних працівників. Не треба чекати, що все пройде само, тим більше у немовляти. Якщо вчасно почати лікувати хворобу, вона легко проходить. Якщо ж затягувати з лікуванням, результат може бути дуже плачевних. Діти з захворюваннями середнього вуха повинні перебувати під контролем лікаря на всьому протязі лікування захворювання.